top of page

Lymfa – královna všech masáží. Aneb čistá lymfa – šťastná nymfa!

Čím je lymfa tak důležitá?

Tělo sprchujeme a omýváme denně, protože nečistoty vidíme, a to "ihned".  

Lymfu, tedy naše vnitřní prostředí nevidíme, o to více je zrádnější, protože právě to, co nevidíme, vnímáme jako to “méně důležité”.

Pak se divíme, kde se vzaly všechny ty zdravotní potíže, tak najednou..

Nebylo to ale žádné "najednou" - jen se naše "čistička odpadu" neboli lymfatický systém už přeplnil naším vnitřním odpadem do nadmíry (stejně jako přeplněný koš, do kterého se již nic nevejde a věci v něm se začínají postupně kazit a hnít..), a tak vypukla nemoc..

Tedy upřímně, stačilo by, abychom sprchovali a omývali naše těla také jen na jaře??

Ještě stále vnímáme více vnějšek a na zrádnější, avšak o to zásadnější "vnitřek" zapomínáme. Lymfa je naše vnitřní dezinfekce, čistička, která musí být stále čistá, aby naše těla mohla zdravě fungovat, a to jak na fyzické, tak metafyzické úrovni.

A proto je potřeba věnovat lymfě péči po celý rok - nejen na jaře, kdy už může být pozdě!

Co je vlastně lymfatický systém?

LYMFATICKÝ SYSTÉM je do určité míry podobný oběhovém systému, nemá však na rozdíl od něho vlastní pumpu, kterou je pro oběhový systém srdce. To nepřetržitě vhání krev do tepen, zatímco lymfatický systém závisí na vnějším tlaku, jako je adekvátní jemný pohyb (plavání, jóga, strečink, nic silového!!), správné dýchání, pohybu svalů, nezahleňující strava, minimum chemie a lymfodrenáže, které rozproudí lymfu. Následkem nedostatečného pohybu lymfy je, že mnoho lidí trpí ochabnutím lymfatického systému - to se projevuje ZATUHNUTÍM LYMFY V TKÁNÍCH - což vnímáme jako obezitu, otoky končetin, zavodnění těla, pocit "nafouknutí", pnutí v končetinách, těžké tělo a nohy....

Pokud tedy lymfa neplyne volně, dochází ke stagnaci. Odpad a voda se vrací zpátky do tkání, kde se začne hromadit. 

To vidíme hlavně u žen s problematickými partiemi jako jsou obéznější boky, stehna, vnitřní strany stehen, velké a měkké či povislé  hýždě, větší povadlé břicho (lymfatická kapsa), KTERÉ VÁM ŽÁDNÝM CVIČENÍM ANI DIETAMI NEJDOU ZHUBNOUT.

 

Lymfatické cévy jsou ve většině orgánů těla a slouží k tomu, že z nich odvádějí vodu, ionty a bílkoviny. Kdybychom neměli lymfatický systém, docházelo by k hromadění výše zmíněných látek v těle, což by vedlo následně k otokům. Lymfa se filtruje v lymfatických uzlinách.

Lymfatický systém je tak centrum mnoha imunitních procesů udržujících naše zdraví v plné síle.

Opomíjený, avšak naprosto zásadní duchovní význam lymfy

Kvalitní proudění lymfy závisí hlavně na schopnosti zbavování se zloby, nešvarů, na schopnosti odpouštění starých křivd a starých nepoléčených bolestí, často z minulosti. Má nás naučit vyčistit naše negativní myšlenky, neulpívat na zbytečnostech a přehnaně se v nich nepitvat. Nechat minulost minulostí a nekrmit ji, neživit. Uzavřít ji.

 

Představte se si váš lymfatický systém jako řeku, která plyne a každou negativní myšlenku jako obrovský kámen hozený doprostřed toku. Čím více takových myšlenek, tím více obrovských kamenů v řece.  Co se asi tak stane s volným tokem řeky, až do ní naházíte neúnosné množství kamenů? V první řadě přestane volně plynout, a tak čistit a zároveň zavlažovat vše potřebné. V horším případě se zablokuje a přelije se tam, kam by neměla.  Krajinu, tedy vaše tělo, doslova "zaplaví". A zaplavená krajina je krajina, která se dusí a umírá, hnije...

Kdo nemá zdravou lymfu, nemá radost v životě. Lymfa je tekutina radosti, stejně jako krev.  Když v nás lymfa „houstne, radost v životě se co nejvíce obrací k povinnostem a žijeme jen starostmi všedních dní. K jejímu rozproudění se musíme naučit více se radovat, z maličkostí hlavně, hrát si, užívat si života a nebrat všechny naše starosti tak vážně.  Více se odosobnit od prožívání mezilidských vztahů a brát vše více s úsměvem a nadhledem. Kdo toto dnes umí? Málokdo z nás. Pár jedinců. Také proto problémy s lymfou rostou každým dnem....žijeme více starostmi než radostmi. Kdo se rozčiluje nad nespravedlností života a situací, hněv ho pojídá a stagnuje v jeho lymfě.

RADOST je tak nejlepší lék na LYMFU.

bottom of page