top of page

O Cchi Kungu

Čchi kung je starověké čínské umění zdraví a dlouhověkosti vytvořené ranými taoisty. Stejně jako jóga využívá účinků meditace, dechových a pohybových cvičení k vyrovnání toku čchi (energie) a posílení svalů.

Po tisíce let praktikují lidé v Číne cvičení Cchi kung, která prouděním energie tělem posilují duševní i tělesné zdraví.  Čchi kung má blahodárné účinky na lidské zdraví, protože zvyšuje tok energie v celem meridiánovém systému těla. Slovo „čchi“ znamená „životní energie“, kung „kultura, cvičení, cesta“. Čchi kung jsou tedy cvičení rozvíjející životní energii a souvislosti spojené s tradiční čínskou medicínou.

Tato hluboce propracovaná relaxační cvičení vedou k rozvoji těla, ducha a životní energie. Číňané odedávna věří, že vesmír je tvořen dvěma protikladnými silami JIN a JANG, které se musí navzájem vyrovnávat. V přírodě tyto dvě síly sami hledají způsob, jak se vzájemně vyrovnávat a být spolu v harmonii.  Jestliže ale tyto síly ztratí svoji rovnováhu v lidském těle, může se vyskytnout onemocnění, a je na člověku, aby tyto dvě síly vyrovnal.

Na základě zkoumání věcí kolem sebe a vzájemných vztahů mezi přírodou a člověkem, vytvořili Číňané různá cvičení čchi kung, aby napomohli přivést oběh tělesné čchi do harmonie s přírodními cykly. Objevili, že skrze Čchi kung jsou schopni posilovat svůj oběh čchi (životní energii), získat tak pevné zdraví a zpomalovat tak procesy stárnutí v našem těle (zpomalující účinky stárnutí jsou při pravidelném cvičení opravdu výrazné).

Poslední dobou je Čchi kung uznávaný také moderní lékařskou vědou  a celou západní společností.

Čchi kung a Taj čchi patří v Číně k nejoblíbenějším formám cvičení pro svoji schopnost rozvíjet sílu, pružnost a vytrvalost jak těla a dechu, tak i mysli.

bottom of page