top of page

Já a Cchi Kung

Jmenuji se Soňa Šťastná. Své jméno vnímám jako zajímavou životní výzvu, kterou od svého narození pečlivě prozkoumávám. Co to vlastně znamená „být šťastná“? Odpověď na tuto otázku jsem hledala a hledám na cestě životem, a přesně to pro mne reprezentuje i starodávné cvičení  Cchi kung. Je to cesta. Je to cíl. To vše v jednom. Na nejrůznějších místech světa jsem absolvovala mnoho různých kurzů a transformačních zkušeností, kterážta jedna mne dovedla k druhé, třetí, atd. atd. Věřím, že v dnešní době to jistě není zkušenost ojedinělá. Co je ale cílem a podstatou tohoto hledání, ochutnávání různých směrů, technik, pohledů na svět, na život....? Dříve mne vždy vedla touha po tom ONOM jediném, hledání té JEDINÉ zkušenosti, techniky, postoje, filosofie, u které bych mohla zakotvit, ztotožnit a ukotvit se v ní, abych mohla vydechnout s pocitem, že to je konečně to ONO. Vystoupit z toho „neklidu života“ a konečně spočinout v nějaké „osvědčené“ jistotě.

Jenže to vše je jen cesta, plynutí....a teprve pochopení této zkušenosti, toho, že vše okolo plyne a jediná jistota je vlastně jen neustála změna, mně umožnilo začít pociťovat klid, uspokojení  ze života, smíření se....

Vlastně jsem to vždy věděla, ale cvičení Cchi kung pod lektorským vedením školy Michaely Sklářové mi umožnil tuto zkušenost připustit, změnit k ní postoj a dokonce ji tak začít radostně prožívat. Cesta i cíl, rychlé a pomalé, ohnivé a chladné...to vše je součástí jednoho celku, a je důležité naučit se pouze udržovat rovnováhu těchto stavů. Ying a Yang, naše neustále se měnící se energie, která nechce ustrnout ani v jednom stádiu, pouze udržovat rytmus přeměny. Cvičení Cchi kung, kromě toho, že na fyzické úrovni výrazně zlepšuje mé zdraví,  mě tak učí procházet životem s větším klidem a rozvahou, ale také s větší vděčností, úctou a chutí. Pravidelným cvičením lze dosáhnout harmonie na úrovni duševní, psychické i fyzické, a tím zlepšit kvalitu života nejen toho vašeho, ale jak vy, kteří Cchi kungu otevřete svá srdce, sami časem uvidíte, i vašeho okolí.  Protože vše je v Jednotě a vše začíná u vás.

bottom of page